ANTALYA DÜDEN ŞELALESİ   Leave a comment

Düden Şelalesi, Suyunun geçtiği topraklara hayat vererek, 10 Km. sonra tüm güzelliği ve doğallığı ile Lara’dan Akdenize dökülmektedir. Burası Aşağı Düden Şelalesi olarak adlandırılmaktadır. Larayolu üzerinde, Karpuzkaldıran Plajı yakınlarından, hemen yanında bulunan “Gençlik Parkı”ndan veya herhangi bir deniz aracından Düden çayının yaklaşık 40 m yüksekliğindeki bir falezden su bulutu halinde denize dökülmesi ile oluşan muhteşem güzellikteki manzarayı seyredebilirsiniz.
Düdenbaşı’ndan sonra Koyunlar regülatöründe, iki ana kanala ayrılan Düden Çayı, dokuz kilometre sonra Antalya’nın doğusunda kırk metre yüksekliğindeki traverten bir eşikten şelale yaparak Akdeniz’e dökülür.
Sık ağaçlı ve yemyeşil görünümü ile Düden Şelalesi’nin bulunduğu Kepez Mesire Yeri’nde, piknik, restoran, kafeterya, otopark, hediyelik eşya, Ptt imkanları da mevcuttur. Belediye Halk otobüsü ve minibüslerle ulaşım mümkündür. Bu “Mesire Yeri ve Piknik Alanı” Antalya’nın en güzel çağlayanlarından birini barındırır. Şelalenin döküldüğü yerin hemen altındaki mağaraya inilerek, arkadan da izlenebilen manzara tek kelime ile muhteşemdir. Kepez Mesire yerinde, görülmeye değer antik kaya mezarları da mevcuttur. Ayrıca şelalenin düştüğü yerdeki tabandan da kaynak suyu çıkmaktadır.
Bölgedeki akarsuların ortak amacı Akdeniz’e ulaşmaktadır. Bu amaçla Toros Dağlarının yamaçlarından itibaren bazen yer üstünden ve bazen de yer altından oldukça ilginç yolculuklar yaparlar. Bu sırada eşine ender rastlanır güzellikte çağlayanlar oluştururlar. Bu çağlayanların sayısı 20′den fazladır. En güzelleri Antalya’nın 15 km. kuzeyindeki Düden Şelalesi 18 Km. batısındaki Kurşunlu Şelalesi ve Manavgat’ın 3 Km. kuzeyindeki Manavgat Şelalesi’dir.
Suyunun geçtiği topraklara hayat veren Düden, 10 Km sonra tüm güzelliği ve doğallığı ile Lara’dan Akdenize dökülmektedir. Burası Aşağı Düden Şelalesi olarak adlandırılmaktadır. Larayolu üzerinde, Karpuzkaldıran Plajı yakınlarından, hemen yanında bulunan “Gençlik Parkı”ndan veya herhangi bir deniz aracından Düden çayının yaklaşık 40 m yüksekliğindeki bir falezden su bulutu halinde denize dökülmesi ile oluşan muhteşem güzellikteki manzarayı

Reklamlar

Posted Aralık 2, 2010 by emelfatma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: