ADIYAMAN NEMRUT DAĞI   Leave a comment

Nemrut Dağı yüzyıllardır iyi ve kötü olan bir çok şeye şahitlik etmiş tarihiyle ve tüm ihtişamıyla görenleri kendine hayran bırakıyor.

Kommangene Krallığı İÖ1. yy.da kurulmuş, İS.72 yılına kadar devam etmiştir. İÖ. 850 Krallığın adı Kummuh olarak geçer. Asurların egemenliğinden ayrılınca Kommangene Krallığı adında bağımsızlığını ilan etmiştir. Bu krallığın en önemli kralı 1. Antiochos’tu. Onu bu kadar önemli kılan küçük bir krallık olmasına rağmen büyük hedefler benimsemesiydi. O bir dünya dini kuracak Nemrut’u da bu dinin merkezi yapacaktı. Bu sayede hem dünyayı hükmeden bir kral olacak hem de ölümsüz olacaktı. Kendisini Tanrı ilan etesinin ardından Nemrut Dağı’na kutsal alan ve mezar anıtı yaptırmaya başladı. Fakat ölümüyle yarım kaldı.1. Antiochos bu hayalini gerçekleştiremeden öldü. Ondan sonra yerine gelen oğluda tamamlayamadı. Zamanla bu fikirde yok olup gitti. Kutsal alan olarak bilinen yerlere yaptırdığı heykeller zaman içinde tahribata maruz kalsada hala ihtişamıyla göz doldurmaya devam edyor.

Antiochos kutsal alanı 2 teras halinde tasarlamış. Terastak tanrı heykelleri batıdaki Yunan, doğudaki Pers tanrılarını temsil ediyor. Nemrut’ta bu iki dinin birleştiği yer oluyor. Antiochos yaymayı düşündüğü dini çok önemsiyor ve heykellerin arkasına 200 satırdan oluşan vasiyetini yazıyor. Vasiyetinde kendinden sonraki kralların tapınağı güzelleştirmesini, bu dini benşimseyip uygulayanlara övgü, ypmayanlara da beddua eden, rahiplerin ibadete gelenlere en iyi şarabı sunmalarına kadar bir çok emirler var. Fakat tüm özenine rağmen Antiochos bu yazılanları uygulayamadan ölüyor.

Nemrut Dağı’nda kutsal heykellerin yanında kabartmalarda bulunmaktadır. Bunlardan en ilgi çeken aslanlı kabartmadır. Kumtaşından yapılan selamlaşma kabartması 1. Antiochos’un Herakles, Zeus, Kommangene ve Apollon ile selamlaşmasını sembolize ediyor.

Reklamlar

Posted Aralık 2, 2010 by emelfatma

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: